Baymak Kombi T5 Hatası

Baymak Kombi T5 Hatası

Baymak kombilerde arıza kodları modellere göre değişiklik gösterir. Bu nedenle bir marka için bir arıza kodunun direk belirli bir anlama geldiğini söylemek zordur. Fakat Baymak kombilerde T5 arızası genellikle NTC arızasından kaynaklanır.

NTC negatif ısı katsayısı prensibine uygun çalışan sıcak su sensörüdür. Yani kısaca T5 hatası sıcak su sensörü arızası anlamına gelir. NTC sıcaklık arttıkça direnci de artan ve kombinin sıcaklığını koruyan önemli bir parçadır. Bu parçanın bozulması kombinin sıcak su ayarını da yapamayacağı anlamına gelir. Aynı zamanda kombi de çalışmayacaktır.

ÜCRETSİZ ARIZA TESPİTİ İÇİN BİZİ DİLEDİĞİNİZ ZAMAN ARAYABİLİRSİNİZ.
444 78 56

NTC arızası oldukça sık görülen bir arıza türüdür. Çünkü bu parça suyun içerisinde bulunan bir parçadır. Doğal olarak çok çabuk kireçlenebilir, oksitlenebilir ya da kısa devre yapabilir. Bu parça doğrudan ana karta bağlı olduğu için de arızalanması durumunda ana kart kombinin çalışmasını durdurur.

Kombilerde ki NTC hatası kolay çözülen bir sorundur, fakat bu kullanıcıların kendi çözebileceği bir durum değildir. Çünkü teknik bilgi ve deneyim isteyen bir işlemdir. Uzmanlar tarafından müdahale edilmeli, NTC onarılmalı, onarılması mümkün değilse değiştirilmelidir.

Kombilerin NTC arızası olmamasına rağmen T5 hatası veriyorsa o zaman sorun elektronik kartta olabilir. Çünkü ısı sensörü elektonik kart ile doğrudan bağlantılıdır. Elektronik kart arızalı ise NTC’den gelen sinyalleri yanlış yorumluyor ve yanlış komut gönderiyor olabilir. Bu durumda elektronik kart değiştirilmelidir.

Yorum yapın

SERVİS ÇAĞIR
Profilo-servis.com Altusservis.net Bulasikcozum.com Camasircozum.com Kombicozum.com Arizacozum.com ECA Servis İstanbul 4445545.com