Baymak Arıza Çözümleri

Baymak Kombi E5 Hatası

Baymak kombilerden sık karşılaşılan hata kodlarından biri E5 hata kodudur. E5 hata kodunun bu kadar sık olmasının nedeni ise Baymak kombilerde E5 arıza kodunun NTC hatası olmasıdır. NTC genel olarak tüm kombilerde en fazla arızalanan ve hata veren parçadır. NTC Negatif ısı katsayısı anlamına gelen ve bu prensibe göre çalışan küçük bir parçadır.

Baymak Kombi E5 Hatası

Negatif ısı katsayısı sıcaklık arttıkça direncin de artması gibi bir prensibe göre çalışır. Bu işlem kombide ki aşırı ısınmayı kontrol altına almak için yapılır. NTC ana kart ile sürekli haberleşerek ısının durumunu iletir ve ana karttan aldığı komutları yerine getirir. Bu nedenle küçük olmasına rağmen oldukça kritik bir parçadır. Ayrıca sürekli su ile temas ettiği için çok çabuk oksitlenebilir ve kısa devre yapabilir. Bu nedenle kombilerde en çok arıza veren parçadır.

NTC problemlerinde çözüm oldukça basittir, fakat bu çözüm kullanıcılar tarafından yapılmamalı, teknik servis tarafından yapılmalıdır. Çünkü her ne kadar basit olsa da teknik bilgi ve uzmanlık gerektiren bir işlemdir. Bu nedenle Baymak kombide E5 hatası almış olduğunuzda servisi aramak en mantıklı seçenek olacaktır.

Servis ekipleri NTC’yi değiştirecek ya da onararak geri yerine takacaktır. Bazı durumlarda NTC çalışıyor olmasına rağmen de E5 hatası alınabilir. Bu durumda da sorun ana karttadır.  Ana kart NTC’den gelen sinyalleri doğru yorumlayamıyor olabilir. bu durumda ana kart değiştirilmelidir.

Henüz Yorum Yapılmamış

    Görüşünüzü Paylaşın

    Call Now ButtonSERVİS ÇAĞIR